23.Лют.2021
ВИДИ ОБМОРОЖЕННЯ

ОБМОРОЖЕННЯ наступає при тривалій дії холоду на ту чи іншу ділянку тіла. Найчастіше: страждають відкриті ділянки тіла – вушні раковини, ніс, щоки, а також кисті та стопи, оскільки їхнє  забезпечення кров’ю, внаслідок анатомічних особливостей, недостатнє.

Обморозити руки можна у мокрих рукавичках.

ВИДИ ОБМОРОЖЕННЯ:

Під дією холоду спершу порушується кровообіг шкіри і більш глибоких тканин. За ним настає омертвіння. Залежно від глибини ушкодження розрізняють 4 ступені обмороження. Визначити ступінь ураження можна лише через 12-24 години.

1-й ступінь. Шкіра синюшна або мармурова, припухлість і больове відчуття, свербіж.

2-й ступінь. Поява пухирів з прозорою рідиною, пізніше з’являється оніміння шкіри в місці, ураження.

3-й ступінь. Глибокі зміни, багряно-синюшний колір, пухирі заповнені темною рідиною, повна втрата чутливості.

4-й ступінь. Пальці та кінцеві відділи чорного кольору, потім настає муміфікація.

При загальному переохолодженні, наприклад при тривалому перебуванні у холодній воді, потерпілий млявий, байдужий до оточуючих, шкіра бліда, пульс рідкий, температура тіла знижена.

Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, блідість, а потім і посиніння шкіри, губ, біль у пальцях рук та ніг.

ПЕРША ДОПОМОГА: потерпілого вносять у тепле приміщення, знімають взуття та рукавички. При несильному обмороженні розтирають шкіру сухою, чистою тканиною. Потім зігрівають у теплій воді, поступово, впродовж 10 хвилин, підвищуючи температуру від 32-34°С до 40-45°С.

Якщо біль, що виникає при зігріванні, швидко проходить, пальці набувають звичайного вигляду, чутливість відновлюється, то кінцівку витирають насухо, протирають 33% розчином спирту або горілкою, можна робити легкий масаж від периферії до центру, потім вдягнути сухі шкарпетки або рукавички. Якщо відігрівання супроводжується посиленням болю, пальці залишаються блідими і холодними, то це ознака глибокого обмороження, і потерпілого слід відправити до лікарні. –

Щоки, ніс, вуха можна зігрівати ще надворі, несильно розтираючи їх круговими рухами, та все ж краще зайти до теплого приміщення. Якщо немає можливості зробити теплу ванночку, за такою ж методою лікують і ушкоджені холодом руки або ноги, роблячи це доти, поки шкіра не порожевіє, стане теплою на дотик і на ній не зникне побіління чи синюшність.

Погладжуючи ушкоджену частину тіла в напрямку до серця, покращують кровообіг, запобігають закупорюванню судин. Розтирати ушкоджені ділянки найкраще м’якою вовняною рукавичкою, доки не з’явиться біль, тобто не відновиться чутливість. Подаючи першу допомогу, треба попросити потерпілого, щоб він ворушив пальцями на ушкодженій руці або нозі. Це також пришвидшує відновлення кровообігу.

Зробивши все необхідне, людину слід напоїти гарячим чаєм або кавою, зігріти, тепло закутавши чи обклавши грілками.

Не можна обморожені ділянки тіла розтирати снігом, льодом, оскільки при цьому посилюється охолодження та можна поранити шкіру, що призводить до інфікування; Не можна Також змащувати обморожені ділянки мазями, оскільки це утруднює обробку ран.

При обморожені можна ушкоджені ділянки змащувати олією обліпихи або прикладати до них кашку із цибулі.

Обморожені місця надовго залишаються чутливими до холоду й можуть повторно обморожуватись навіть через кілька років. Тому надійно захищайте їх від переохолодження.

Обличчя від сильних морозів можна захистити, якщо перед виходом надвір змастити його салом.

Через морозну вітряну погоду, яка встановилася останніми днями в країні, збільшилася кількість випадків переохолодження й обмороження

Щоб цього не сталося, треба знати ознаки переохолодження та обмороження, а також основні правила поведінки в умовах низьких температур.